„Ja” online w komunikacji: MÓJ KADR ONLINE

stopka 1

Od czego zacząć – to najtrudniej, bo „początek ustala odbiór dalszej narracji”. Dlatego poprosiłam o doradztwo. Kogo? Bliską mi osobą, której ufam i wiem, że wymaga od siebie wiele, aby dla siebie i dla innych czynić świat bezpieczniejszym i milszym miejscem do życia. Do życia w relacjach, w pewnym rodzaju wolności razem i oddzielnie.

Wynik tego to – najpierw wewnętrzna blokada myślowa, a potem autorefleksja w czasie i teraz rozpoczynam.

„Ja” jako (e)eksperyment to wyzwanie, które stawiam nam. Będzie proces i czasem bolesne wychodzenie ze „strefy komfortu”, ale przecież już jesteśmy w „nowej strefie”. Piszę z tej „nowej strefy”, gdy jestem w autokwarantannie, w grupie zagrożonej, ale z Bliskimi i w kontakcie ze światem. Myślę, że w tej „nowej strefie” będziemy wsparciem dla siebie i potem dla innych, gdy poprzeglądamy (się) w naszych zasobach, tych zasobach, w (+ach) i (-ach). Następnie dzięki rozwiniętej korze przedczołowej i jej funkcją uruchomimy proces autorefleksji.

„Ja” online w komunikacji: MÓJ KADR ONLINE:

blog 2020 BO artykuł B1_FB 1

Co to znaczy dla mnie (dla mojego „ja”)? Co to znaczy dla Ciebie (którego znam)? Co to znaczy dla nas (dla naszej relacji)? Co to znaczy dla innych (dla tych, których nie znam, a mnie widzą)? Co to znaczy w ogóle (czego mnie mogę przewidzieć, a co mogę sobie wyobrazić)?

Eksperyment myślowy nr 1:

CO? Przyjrzyj się sobie jak w lustrze – gdy prowadzisz rozmowę online – w „lustrze online”. Potraktuj to doświadczenie jako eksperyment, który podniesie Twoją pewność w komunikacji online.

PO CO? Szukaj swojego spójnego (z tematem rozmowy), atrakcyjnego (z szacunkiem do siebie i rozmówcy pokazującego Twoje atuty wizerunkowe) „Ja” online.

JAK? Zarezerwuj około 20 minut. Zrób 2 zdjęcia (stop klatki).

blog 2020 BO artykuł B1_FB 1_zdj.2 pokaz

blog 2020 BO artykuł B1_FB 1_zdj.1pokaz

Jedno zdjęcie przypadkowe, z zaskoczenia. Drugie „pozowane”. Wybierzesz dwa zdjęcia o które proszę. Następnie przez 9 minut, w zupełnym spokoju i miejscu, gdzie będziesz sam/a przeprowadź eksperyment myślowy. Wyświetl te dwa zdjęcia obok siebie na ekranie. Patrz po 3 minuty na każde z nich, zacznij od pozowanego, a potem przypadkowe. Patrz na oba zdjęcia zawsze według równania:

OSOBA + TŁO = KADR

Zadawaj sobie równolegle pytania: co akceptuję, a co mam poprawić. Po 6 minutach masz 3 minuty, aby zapisać: co masz poprawić. Po 9 minutach, gdy zakończysz eksperyment myślowy – zrób to co zaplanowałeś. I zrób ponownie „stop klatkę” wtedy zobaczysz SWÓJ KADR ONLINE.

Powodzenia! Pamiętaj, że taki eksperyment możesz powtarzać, aż ustalisz, że teraz to TWÓJ KADR ONLINE. „Ja” eksperymentuję nadal, ale w swojej roli jaką dla siebie tworzę i każdego dnia buduję.

BS-H

autorka: Beata Staszyńska-Hansen  http://www.beatastaszynskahansen.eu