„Ja” online w komunikacji: MÓJ KADR ONLINE – I TY

stopka 10

„Ja” online w komunikacji: MÓJ KADR ONLINE – I TY

„Ja” + „Ktoś” czyli „Ty”? Czy my się znamy? To pytanie nas nie interesuje. Nas interesuje: Kto to ta/ ten „Ktoś”: Kto mnie widzi? Kto mnie słucha? Jak mnie interpretujesz? Dlaczego tak mnie interpretujesz?

Umówmy się, że „lustrem online” może znajdować się prawdziwa osoba, która ma szansę nas widzieć, słyszeć, wiedzieć o nas to co wiemy, że wie i to czego nie wiemy, że wie o nas. Ma szanse zarówno wtedy, gdy jesteśmy aktywni online, jak i wtedy, gdy aktywni online nie jesteśmy. W takiej ramie chcę zastanowić się nad odpowiedziami na cztery pytania (nie na to „”czy my się znamy”), które stawiam na początku. To zastanowienie poszerzy moją (Twoją dla Ciebie) perspektywę – naturalnie tymczasowo. W takiej poszerzonej perspektywie jest więcej przestrzeni do ruchu, zmiany kierunków, a także więcej miejsca, aby zatrzymać się, odpocząć, a  może zaprosić kogoś do środka. Chcę dodać do tej ramy fakt, że taka aktywność i nieaktywność to forma budowania relacji, relacji „Ja” + „Ty”, która funkcjonować może inspirująco i motywująco do działania dla mojego (Twojego) „Ja” bez obecności fizycznej „Ty”.  Bo dzięki uważności dla „Ty” Twoje „Ja” w komunikacji online może się pozytywnie rozwijać.

Eksperyment myślowy nr 10:

CO? Konstruktywna konfrontacja ze sobą i z otoczeniem online. Potraktuj to doświadczenie jako eksperyment, który podniesie Twoją pewność w komunikacji online.

PO CO? Działanie w ramie budowania relacji online, która zaczyna się od „mojego kadru”.

JAK?

Zarezerwuj około 45 minut.

Potrzebujesz kartki, czegoś do pisania.

Teraz odpowiedz na 4 pytania – w dwóch cyklach.

Zapisz odpowiedzi.

Na każdy cykl zarezerwuj minimalnie około o 16 minut (około 4 minut na jedną odpowiedź)

CYKL 2: ODPOWIEDZ I ZAPISZ – DRUGI RAZ: wyobraź sobie kogoś kogo nie znasz, nie jest istniejąca osobą, ale ma cechy jakiejś osoby potencjalnej mogącej istnieć:

Kto mnie widzi?

Kto mnie słucha?

Jak mnie interpretujesz?

Dlaczego tak mnie interpretujesz?

CYKL 2: ODPOWIEDZ I ZAPISZ – PIERWSZY RAZ: wyobraź sobie kogoś, kogo znasz jednocześnie offline i online:

Kto mnie widzi?

Kto mnie słucha?

Jak mnie interpretujesz?

Dlaczego tak mnie interpretujesz?

Zostało Ci około 10 minut na podsumowanie. Uważnie wczytaj się w odpowiedzi w obu cyklach. Poszukaj w odpowiedziach na ostatnie pytanie, obu cyklach (Dlaczego tak mnie interpretujesz?) „czegoś” pozytywnego dla siebie co rozpoznajesz jako swoją mocną stronę w komunikacji. „Złap” to dla siebie i rozwijaj jako cześć swojej komunikacji online w pozytywnym kierunku.

Powodzenia! Pamiętaj, że taki eksperyment możesz powtarzać.  „Ja” eksperymentuję nadal, próbuję w nowej roli jaką dla siebie tworzę i każdego dnia buduję, czasem dni są pełniejsze sensu czasem go mniej. Jednak warto szukać, patrzeć, widzieć, szukać autoakceptacji, działać, być i …tworzyć relacje.

 

BS-Hautorka: Beata Staszyńska-Hansen                                        http://www.beatastaszynskahansen.eu