„Ja” online w komunikacji: MÓJ KADR ONLINE – CO SŁYCHAĆ?

stopka 3

W kadrze słychać wszystko. Tu chodzi o sumę dźwięków w kadrze, których źródła istnieją we wspólnej świadomości: od głosu ludzkiego (od oddechu przez szept, neutralne dźwięki do krzyku i wrzasku) przez głosy natury, otoczenia industrialnego, muzykę, szum technologii do ciszy.

W kadrze, w czasie łączenia online (np. komunikacji osoba do osoby) źródło może być widoczne w kadrze lub nie widoczne. Z tymi nie widocznymi należy być ostrożnym, aby nie wprowadzić dezorientacji informacyjnej lub zaburzyć przekaz.

Zastanawiając się, nad czym łatwiej zapanować w czasie łączenia online: nad źródłem dźwięku czy nad dźwiękiem, który jest słyszalny dla ucha ludzkiego jako cześć naszej komunikacji? Naturalnie nad źródłem dźwięku. Takie źródła możemy łatwo zlokalizować, nazwać i przejąć nad nimi kontrolę.

90944355_214020996576341_6335673452816498688_n

OSOBA – pierwsze źródło to my. W pierwszym planie NASZEGO KADRU – to my jako głos ludzki (np. rytm wypowiedzi i jej czytelność), my jako osoba z rekwizytem (np. długopis, którym stukamy w stół) oraz każda nasza aktywność jak krzesełko, które jest obrotowe i skrzypi).

TŁO może nasz zaskoczyć, ponieważ offline przestrzeń, szczególnie, gdy np. komunikujemy się z domu ma wewnętrzne reguły, na które nie zawsze mamy wpływ. Tło zawierać może źródła dźwięku, które jesteśmy w stanie przewidzieć i takie, których jeszcze nie znamy.

Dlatego przejmij kontrolę nad światem dźwięków w czasie Twojej komunikacji online – wyprzedź sytuację, nawet jeśli to wiertarka u sąsiada, a Ty masz istotne spotkanie online – poproś o ciszę na czas rozmowy, albo uprzeć o takiej potrzebie. Nie wystarczą słuchawki dla Ciebie, bo osoba po drugiej stronie słysz też tło, nawet jeśli używasz mikrofonu.

„Ja” online w komunikacji: MÓJ KADR ONLINE – CO SŁYCHAĆ?

BS-H 3

Eksperyment myślowy nr 3

Uważność w świecie dźwięków można ćwiczyć. A taka uważność oparta na selektywnym wychwytywaniu rodzajów dźwięków z otoczenia pomaga rozpoznać ich źródła.

CO? Doświadczenie dźwiękowe ciszy jako próba odbioru świata dźwięków selektywnie i świadomie.

PO CO? Doświadczenie pomoże w rozpoznawaniu źródeł dźwięku i przejmowaniu nad nimi kontroli.

JAK? Zarezerwuj około 12 minut. Nagraj 3 razy 90 sekund na dyktafon w telefonie, gdy siedzisz przy swoim komputerze. Przygotuj słuchawki do telefony, na który nagrywasz. Zakładam, że kartkę (zeszyt) i coś do pisania masz zawsze przy sobie.

NAGRANIE NR 1: w swoim pokoju, tam gdzie zazwyczaj łączysz się online, usiądź jak zawsze w czasie łączenia; włącz nagrywanie, kontroluj czas nagrania – ma trwać 90 sekund. Ty w tym czasie siedź bez ruchu i skup się na wsłuchiwaniu w dźwięki, które słychać wokół Ciebie.

  • Odsłuchaj nagranie w słuchawkach 3 razy.
  • Zapisz jakie dźwięki słyszysz i jakie ich źródła.

NAGRANIE NR 2: w takiej samej sytuacji jak wyżej nagraj kolejne 90 sekund, teraz czytaj na głos ten artykuł; przerwij gdy skończy się 90 sekund.

  • Odsłuchaj nagranie w słuchawkach 1 raz.

NAGRANIE NR 3: w takiej samej sytuacji jak wyżej nagraj ostatnie 90 sekund, teraz załóż słuchawki, czytaj na głos ten artykuł – jeszcze raz to samo; przerwij gdy skończy się 90 sekund. Dodatkowo hałasuj w czasie nagrania różnym przedmiotami – kartka, pukanie długopisem.

  • Odsłuchaj nagranie w słuchawkach 2 razy.
  • Zapisz jakie dźwięki słyszysz i jakie ich źródła.

Porównaj notatkę z pierwszego nagrania i z trzeciego nagrania – zastanów się „jak brzmi cisza w twoim otoczeniu” i jakie dźwięki  i ich źródła zawiera lub może zawierać np. w mojej ciszy domowej jest winda i osoba, która ćwiczy na instrumencie klawiszowym, lecz mieszka kilka pięter ode mnie. A u Ciebie?

Powodzenia! Ten eksperyment możesz powtarzać. Jedno co jest ważne, że uważność ma Ci pomóc przejmować kontrole na światem dźwięków w czasie Twojej komunikacji online.

BS-Hautorka: Beata Staszyńska-Hansen  http://www.beatastaszynskahansen.eu